York. Spójrz przez Wielkie Wschodnie Okno

Katedra gotycka w York robi wielkie wrażenie. Może dlatego, że obok tej w Kolonii to jeden z największych tego typu budynków w Europie Północnej. Świątynia jest siedzibą arcybiskupa Yorku, drugiego co do ważności – po arcybiskupie Canterbury – dostojnika w angielskiej hierarchii kościelnej.

York widziany z murów

Katedrę zbudowano na planie krzyża, z ośmiokątnym kapitularzem połączonym z północną częścią transeptu, z jedną centralną wieżą i dwoma wieżami w zachodniej części. Budynek można doskonale zobaczyć na makiecie znajdującej się przed wejściem lub spacerując po trasie biegnącej po murach obronnych Yorku.

>> Wynajmij namiot na wakacje w UK

W katedrze znajduje się największy obecnie średniowieczny zabytek ze szkła w Anglii – Wielkie Wschodnie Okno. To także najstarsze zachowane angielskie dzieło sztuki, którego autor jest znany z imienia i nazwiska – był nim John Thornton z Coventry, który oszklił okno pomiędzy 1405 a 1408 rokiem. Witraż ukazuje sceny z Księgi Rodzaju oraz z Apokalipsy św. Jana. I naprawdę robi wrażenie…

York z lotu ptaka

Katedra ma 160 metrów długości i 76 metrów szerokości. Środkowa wieża ma 71 metrów wysokości, wieże zachodnie – 56 metrów. Na jedną z nich można wejść i zobaczyć panoramę York z lotu ptaka. Naprawdę polecam, bo to bardzo piękne miasto.
Wracając jednak do katedry w York – kościół kilkakrotnie był niszczony przez pożary. Najpoważniejszy był skutkiem podpalenia dokonanego w 1829 roku przez Jonathana Martina. Ogień był wtedy tak wielki, że topił ołów na dachu i powodował pękanie wapiennych kamieni, z których katedra jest zbudowana. Pożar zniszczył średniowieczny chór i organy. Podpalacza złapano, został uznany za chorego psychicznie i trafił do szpitala w Londynie, gdzie zmarł w 1838 r.

York wart poznania

Obecnie katedra jest udostępniania do zwiedzania odpłatnie, a zebrane pieniądze przeznaczane są na renowację. Ceny biletów są uzależnione od wieku turysty i opcji zwiedzania.
Dzienne utrzymanie budynku kosztuje £23 000. Jak zaznaczono na stronie internetowej i na informacji przed wejściem opłaty nie są pobierane od wiernych, którzy przychodzą się pomodlić lub zapalić świeczkę w intencji zmarłych. Co ciekawe, bilet można wykorzystać wielokrotnie przez cały rok. A że do Yorku warto wracać nie muszę chyba nikogo przekonywać. Stare miasto, które okalają mury obronne, jest przepiękne. Łatwo tu dojechać samochodem ale i pociągiem. Z dworca do katedry w York jest kilkanaście minut spaceru.

JAP

Przydatne linki:
yorkminster.org
yorkshire.com
coolcamping.com/campsites/uk/england/yorkshire
visityorkshire.co.uk/maps/

Tekst powstał na bazie publikacji, która jest dostępna w portalu Wikipedia/ Zdjęcia: namiotowo.pl

YorkYork York York York York York York York York Makieta katedry