Wzdłuż Tamizy

Wzdłuż Tamizy

Hambleden, to kolejna wieś Buckinghamshire, którą gorąco polecamy do odwiedzenia podczas wakacji w Anglii. Miejscowość usytuowana jest w malowniczej dolinie, co dodaje jej jeszcze więcej uroku. Niedaleko jest piękny szlak pieszo-rowerowy wzdłuż Tamizy.

Na mapie szukajmy jej pomiędzy Marlow i Henley-On-Thames. Kierując się postcodem – RG9 6RX, zajedziemy pod kościół Najświętszej Marii Panny, który datowany jest na XIV wiek. We wsi jest sklep, rzeźnik i pub. No i zabytkowy dworek. Jest też wiele, wiele zabytkowych, uroczych domów.

Wzdłuż Tamizy

Spacer wzdłuż Tamizy

Pewnie wiele z osób czytających te słowa widziało już Hambleden. W telewizji lub kinie. Może dlatego, że wioska, która była bazą amerykańskich żołnierzy w przeddzień D-Day, stała się nią również w głośnym serialu Stevena Spielberga „Kompania braci”. Nie tylko ta produkcja powstawała w tym miejscu. Według portalu imb.com jej urok wykorzystano w ponad 40 filmach!
Hambleden to również świetna baza spacerowa. Samochód zostawić można na jednym z dwóch bezpłatnych parkingów. Później polecam założyć wygodne buty i w drogę. Nad Tamizę wiedzie szlak po pastwiskach, na których leniwie przechadzają się owce.

Wzdłuż Tamizy

Owce kontra ptaki

Przed wieloma laty, w XIX wieku, zwierzęta te były powodem wytrzebienia populacji ptaków znanych w Polsce jako kania, a w Wielkiej Brytanii – z racji koloru piór – jako Czerwone Latawce. Hodowcy byli przekonani, że kanie zabijają owce. Dziś, dzięki osobnikom sprowadzonym z Hiszpanii, ich populacja w pełni się odbudowała. Warto podkreślić, że ptaki stanowią jeden z symboli Buckinghamshire.

Henley-On-Thames, wzdłuż Tamizy

Ale wracając do spaceru, to kierując się zielonymi tabliczkami informacyjnymi, dochodzimy nad Tamizę. Idąc obok zamkniętego młyna, wchodzimy na zaporę regulującą poziom wody. Po drugiej stronie rzeki poszliśmy w kierunku Henley-On-Thames. Trasa wiedzie wygodną ścieżką wzdłuż Tamizy, którą można też pokonać bez problemu rowerem. Tym razem nie doszliśmy do wspomnianej miejscowości, ale na wysokości świątyni na wyspie, która kiedyś była domem letniskowym odbiliśmy w lewo ku wsi Aston. Warto dodać, że ten odcinek rzeki co roku jest areną regat wioślarskich pań, które przyciągają setki kibiców.

Może do Marlow?

Dalej, wzdłuż zacienionej drogi doczłapaliśmy się do wsi, której centralnym punktem jest pub. Z powrotem do samochodu idzie się około 30 minut.
Na koniec warto dodać, że mapa tej trasy znajduje się na tablicy, którą ulokowano naprzeciwko śluzy dla łodzi. Łatwo je zlokalizować.
Jeżeli ktoś ma czas i chęci, może zamiast do Henley-On-Thames udać się wzdłuż Tamizy w drugą stronę. Równie malownicza, ale i dłuższa trasa wiedzie do Marlow.

>> Potrzebujesz namiot na wakacje w Anglii?

 

Wzdłuż Tamizy

JAP

Pola namiotowe:

Embers Caping

Hurley Riverside Park