Ullapool – miasteczko na północy Szkocji

612 mil od naszego domu, czyli lekko licząc około 11 godzin w trasie. Bez przystanków oczywiście. Tak daleko od Rickmansworth jest położone Ullapool – miasteczko na północy Szkocji.

Ullapool - miasteczko na północy Szkocji

Popłyń z Ullapool na Stornoway

Dotarliśmy tam przy okazji zwiedzania północnych rubieży Wysp Brytyjskich. Miejscowość przywitała nas zachmurzonym niebem i przelotnym deszczem. Mały port, z którego odpływają statki rybackie i promy, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Można stąd dostać się do Stornoway na Wyspie Lewis, która jest częścią archipelagu Hebrydów Zewnętrznych. Rejs trwa dwie i pół godziny, a koszt w dwie strony od osoby to jakieś 19,5 funta.

Ullapool – miasteczko na północy Szkocji

My jednak nie skusiliśmy się na kilkugodzinne bujanie i zwiedziliśmy Ullapool. Z tablicy informacyjnej dowiedzieliśmy się, że miasteczko zostało założone w roku 1788 jako baza wypadowa dla poławiaczy śledzi. Dziś mieszka tam ponad 1300 osób, w tym Polacy, których mieliśmy okazję spotkać (z okolic Krakowa). Przyjeżdżają tu głównie latem, aby trochę zarobić. Pracują w barach i pubach. W Wikipedii doczytaliśmy, że miejscowość w latach 70. ubiegłego wieku była głównym portem północnym dla polskiej dalekomorskiej floty rybackiej.

Ullapool - miasteczko na północy Szkocji

Aby zobaczyć miasteczko wystarczy w zasadzie pół godziny. Chcieliśmy zwiedzić lokalne muzeum, ale tego dnia było zamknięte. Zostały nam więc tylko sklepy z pamiątkami. No i oczywiście pyszna ryba z frytkami, złowiona, jak sądzimy, w pobliskich wodach. Polecamy knajpkę The Chippy, usytuowaną na Quay Street (parę kroków od portu).

Przez 15 lat odbywał się tam festiwal muzyczny pod nazwą Loopallu, ale jak informowało BBC, w związku z problemami z zakwaterowaniem uczestników w 2019 roku odbyła się ostatnia jego edycja.

Gdzie przespać się w Ullapool – miasteczku na północy Szkocji

W okolicy jest kilka ciekawych kempingów: Admiral, Port A Bhaigh czy w końcu Broomfield Holiday Park. Przy okazji nadmienię, że wiatr, jaki tam wieje, powoduje, że namioty prawie odlatują… Przekonaliśmy się o tym, spacerując wzdłuż wybrzeża zatoki Loch Broom.

Ullapool - miasteczko na północy Szkocji

No cóż, warto było zobaczyć Ullapool – miasteczko na północy Szkocji, położone gdzieś na rubieżach Zjednoczonego Królestwa, co i Wam polecam.

JAP

>> Zobacz też: Pola namiotowe w UK, co trzeba wiedzieć