Pola namiotowe, co trzeba wiedzieć

pola namiotowe

Pola namiotowe w Wielkiej Brytanii dość znacząco różnią się od polskich. Przynajmniej od tego, co pamiętam z młodości. Nie ma na nich walających się śmieci, pijanych turystów a co za tym idzie głośnych imprez i dudniącej muzyki. Wiem, że nie można generalizować i w Polsce też wszystko się zmienia na lepsze… ale nie o tym jest ten tekst.

>> Wynajmij namiot na wakacje w UK

Nasz pierwszy wyjazd na pole namiotowe miał miejsce dobrych kilka lat temu. Odwiedziliśmy Walię, a dokładnie Park Narodowy Snowdonia. Zawsze szukamy pola namiotowego, na którym nie ma karawanów czy przyczep kampingowych. Wymaga to trochę zachodu, ale kiedy poświęci się trochę czasu można znaleźć ich naprawdę sporo. Ten w Walii był pięknie położony…

Jak zarezerwować pole namiotowe

To banalnie proste i szybkie. Należy to zrobić w odpowiedniej zakładce na stronie www i zapłacić zaliczkę. Po przyjeździe dopłacamy resztę. Administrator pola namiotowego wskazuje nam nasze miejsce oraz przekazuje najważniejsze informacje. W recepcji lub w sklepiku zawsze jest miejsce z broszurkami o atrakcjach turystycznych oraz z mapami (za darmo). Oczywiście sklep ma podstawowe zaopatrzenie: jedzenie, butle gazowe, latarki czy drewno na ognisko.

Grillowanie na polu namiotowym

Z tym nigdy nie mieliśmy problemu, ale oczywiście są zasady. Nigdy palenisko nie może dotykać trawy. Z tego powodu na każdym polu dostępne są kamienie lub inne przedmioty, które możemy podłożyć pod grilla. Na wielu polach namiotowych można też kupić worki z drewnem na ognisko. Z tego co pamiętam, to koszt £5.

Toalety i prysznice na polu namiotowym

Ich standard zawsze był dobry i nigdy nie były brudne. Raz – na polu namiotowym tylko dla dorosłych w Oxfordshire – toalety były ekologiczne, czyli po wszystkim trzeba było zasypać „pozostałości” trocinami.

To samo ma się do prysznicy – ich stan zawsze był zadowalający. Byliśmy też na polach namiotowych, gdzie można było wykupić prysznic tylko dla siebie na cały pobyt.

Kiedy nie jeździć na pole namiotowe w UK

Odradzam wyjazdy w czasie letnich Bank Holiday oraz na początku wakacji, czyli w połowie lipca. Wtedy jest dużo drożej i czasami pola namiotowe przypominają małe miasteczka. Kemping na Wyspach Brytyjskich jest bowiem bardzo popularny.

Moje rady

Wiele pól namiotowych w UK jest pięknie położonych nad morzem. Widoki są piękne, ale jak zaczyna wiać, to namiot chwilami przypomina latawiec a to nie jest już fajne. Zanim pojedziemy na pole namiotowe upewnijmy się, czy możemy na nie wjechać. Często jest tak, że auto zostaje na parkingu a sprzęt trzeba przenieść lub przewieźć wózkiem (przywiezionym ze sobą).

Kiedy prognoza pogody wskazuje, iż będzie padać przez dłuższy czas radzę zrezygnować z wyjazdu albo znaleźć inne miejsce. Jak leje, to pobyt w namiocie może zamienić się w koszmar. Szczególnie jak jedziemy z dziećmi. Wiem, bo doświadczyłem. Jeszcze jedno – jak sprawdzasz pogodę tydzień przed wyjazdem i ma być ładnie, to nie znaczy, że tak będzie. Brytania, to wyspa i pogoda zmienia się bardzo często…

JAP

pola namiotowe