Pola lawendowe zakwitły na Wyspach

Na Wyspie zakwitły lawendowe pola

Czerwiec to miesiąc obfitujący w piękne barwy – na polach żółci się rzepak, na łąkach czerwienią się maki, a w niektórych rejonach Wyspy rozpościerają się pachnące pola lawendowe.

Pola lawendowe zakwitły na Wyspach

Amatorów upajającego zapachu lawendy zapraszają liczne farmy, na których uprawia się te rośliny. Hektary fioletowych łanów zachwycą każdego. Pełnia sezonu przypada zazwyczaj na koniec czerwca, kiedy kwitnie większość gatunków lawendy.  Wybierając się w słoneczny dzień, warto pamiętać o zabraniu kapelusza lub innego nakrycia głowy, gdyż pola pozbawione są drzew, więc trudno o cień.

Pola lawendowe zakwitły na Wyspach

Pola lawendowe w okolicy Londynu

Jednym z najbardziej popularnych miejsc, w których można podziwiać kwitnące krzewy lawendy jest farma Hitchin Lavender położona między Cambridge a Londynem, niedaleko lotniska w Luton. Byliśmy tam kilka razy i rzeczywiście jest to miejsce warte polecenia.

Farma leży w pięknym ustronnym miejscu. Skręcając z głównej drogi docieramy do bardzo niepozornie wyglądającego gospodarstwa. Po chwili natomiast naszym oczom ukazuje się przepiękny widok – całe połacie fioletowego kwiecia. Ponadto w oddali, kiedy przyjedziemy tam w lipcu, możemy dostrzec rzędy smukłych słoneczników.

Zbiory czas zacząć…

Wstęp na plantację lawendy jest płatny. Jeśli mamy ochotę zabrać upajający zapach kwiatów ze sobą do domu w postaci kilku bukietów, pracownicy pola wyposażą nas w nożyczki oraz odpowiedni koszyk i możemy zacząć zbiory. Pola lawendowe są ogromne, więc każdy znajdzie miejsce dla siebie. Trzeba jednak uważać na pszczoły, bo jest ich mnóstwo. Jeśli ktoś nie przepada za owadami, to polecam rozłożyć koc piknikowy na pobliskiej trawie. Stamtąd bezpiecznie można upajać się zapachem i widokiem lawendy.

Można również robić zdjęcia, ale tylko na własny użytek. Jeśli chcemy wykorzystać pola lawendowe do celów komercyjnych lub zrobić np. sesję ślubną musimy wnieść dodatkową opłatę.

Pola lawendowe zakwitły na Wyspach

Pola lawendowe pełne niespodzianek

Jeśli zmęczy nas upał i postanowimy trochę odpocząć, możemy udać się do siedemnastowiecznej stodoły. W pięknej stylowej kawiarence znajdziemy coś na pokrzepienie. Oprócz napojów i przekąsek można tam również nabyć pamiątki. Znajdziemy tam różnego rodzaju mydła, kremy, świeczki. Nie może zabraknąć także pachnących woreczków z lawendą czy wazoników z motywem kwiatowym. Na amatorów ogródków czekają na zewnątrz okazałe krzewy lawendy i innych roślin dekoracyjnych.

Powiew historii w starej aptece

Na farmie znajduje się również muzeum, w którym zobaczyć można replikę apteki „Perks & Llewellyn” znanej w XIX wieku z produktów lawendowych.

Poza tym jest wiele atrakcji dla dzieci, również czworonogi są mile widziane.

Pola lawendowe są przepiękne, więc serdecznie polecamy!

Agata

Pole namiotowe w okolicy (także dla miłośników wędkarstwa): Henlow Bridge Lakes&Riverside

>> Tutaj te warto pojechać!