Piękna Dolina Ellan

Claerwen Dam

To stąd płynie woda do domów w Birmingham. Tu powstał jeden z odcinków Top Gear, kiedy Richard Hammond wciągany jest w starym Defenderze na szczyt tamy Claerwen. Piękna dolina Ellan, to obowiązkowy punkt na biwakowej mapie Walii.

Piękna Dolina Ellan

Odwiedziliśmy Elan Valley kilka lat temu

Ale zacznijmy od początku. Odwiedziliśmy Elan Valley kilka lat temu. Latem, kiedy nasza córka spędzała wakacje w Polsce. Nie muszę chyba wyjaśniać rodzicom, że biwak zawsze przegra z latem u dziadków. Dzięki temu mieliśmy możliwość wyskoczyć na kilka dni na kemping usytuowany jakiś kilometr od pierwszej z pięciu tam – Claerwen Dam.

Pole namiotowe Elan Oaks

Z doliny Ellan do Birmingham

Dzięki temu skomplikowanemu systemowi gromadzenia wody, udaje się zaopatrzyć w nią oddalone o blisko 90 mil Birmingham. Budowle są doskonale wpasowane w okoliczną przyrodę,  stanowią niejako jej dopełnienie. Dla turystów mega atrakcje, które można podziwiać zarówno z auta, jak i pokonując wyznaczone trasy pieszo czy na rowerze. Nie będę tu opisywał szczegółowo tam, gdyż nie o to w tym tekście chodzi. Odsyłam na ciekawy blog Smoka Walijskiego, który powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania zainteresowanych.

Piękna Dolina Ellan

 

Dolina Ellan i namioty

Tutaj nie tylko możesz przespać się w lokalnych gospodarstwach agroturystycznych czy hotelach, ale oczywiście, a może przede wszystkim, pod namiotem. My wybraliśmy pole samoobsługowe, czyli otwierasz bramę, wpisując odpowiedni kod, i wjeżdżasz na teren pola. Nie ma sklepu, obsługi czy ochrony. Tylko prysznice, toalety – sprzątane dwa razy dziennie – i punkt do mycia naczyń. No i oczywiście bezpłatne wifi. Cisza i spokój z widokiem na góry. Sielanka. Aha, po kod do bramy trzeba podjechać do właścicieli pola, którzy mają sklep w pobliskim Rhayader. Cena za dobę rozpoczyna się od 10 funtów. Pole naprawdę godne polecenia.

Piękna Dolina Ellan

Dolina Ellan jest piękna!

Spacer do Visitor Center ulokowanego przy pierwszej z tam zajmuje kilkanaście minut. Na miejscu można zaopatrzyć się w ulotki i udać się na dalsze zwiedzanie. Dolina Ellan jest naprawdę zachwycająca. My byliśmy latem, ale jestem pewien, że o każdej porze roku jest piękna!

JAP

Walia

Claerwen Dam

 

>> POLA NAMIOTOWE, CO TRZEBA WIEDZIEĆ