Kemping w Wielkiej Brytanii

Tutejsze pola namiotowe zadowolą nawet najbardziej wybrednego turystę. Wyspa oferuje całą gamę miejsc odpowiednich na kemping – od małych, rodzinnych, po te już całkowicie skomercjalizowane. Jednym słowem – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kemping w Wielkiej Brytanii

Jeśli lubisz spędzać czas blisko natury, upajać się świeżym powietrzem i porannym śpiewem ptaków, wyjazd pod namiot jest idealnym rozwiązaniem. Jeśli dodatkowo uwielbiasz zwiedzać i chciałbyś poznać uroki Zjednoczonego Królestwa, Wielka Brytania oferuje ogromny wachlarz możliwości.

Podróżując po Wielkiej Brytanii odwiedziliśmy bardzo wiele różnych pól namiotowych. Jednak ich cechą wspólną nieodmiennie pozostaje wysoka jakość i standard odpowiedni dla danego rodzaju pola. Oczywiście inaczej będzie wyglądało rodzinne pole namiotowe, a inaczej kemping z miejscem na 200 stanowisk. Niemniej nigdy nie byliśmy niemile zaskoczeni – opis pola na stronie internetowej zawsze odpowiadał rzeczywistości. Poniżej znajdziecie przykładowe rodzaje pól namiotowych w UK, które być może zachęcą Was do wypróbowania tej formy spędzania wolnego czasu.

Jak już wspomniałam, na Wyspie można spotkać pola namiotowe różnej wielkości i o różnym standardzie. W zależności od tego, czego oczekujemy i jakie mamy wymagania, wybieramy takie, które najbardziej nam odpowiada.

Kameralne pola namiotowe

Jadąc na kemping możemy wybrać opcję zatrzymania się w cichym, ustronnym miejscu, z dala od wszelkiej cywilizacji. Takie kameralne pola namiotowe często mieszczą się na specjalnie do tego przeznaczonych łąkach lub w środku lasu. Często przepływa przez nie strumyk, a w nocy oprócz pohukiwania sowy nie słychać żadnych innych odgłosów. Niewątpliwą zaletą takich pól jest to, że są one zazwyczaj oddalone od większych miast, w związku z tym po zapadnięciu zmroku jest na nich naprawdę bardzo ciemno. W pogodną noc pozwala to miłośnikom gwiazd na obserwowanie nieba nawet bez użycia specjalistycznego sprzętu. W takim miejscu spędzenie wieczoru przy płonącym ognisku jest niezapomnianym wrażeniem.

Należy wspomnieć tutaj, że na większości pól namiotowych dozwolone jest rozpalanie ogniska. Należy jednak robić to, używając jako podstawki kilku cegieł lub odpowiedniego sprzętu, aby palące się drewno nie dotykało podłoża. Ma to uchronić trawę przed zniszczeniem i zapobiec pozostawieniu wypalonych miejsc. My korzystamy z takiego oto paleniska i naprawdę świetnie się sprawdza.

Kemping w Wielkiej Brytanii

Drewno do ogniska często można kupić u gospodarza obiektu lub w supermarkecie. Jeśli natomiast zamarzy się Wam upieczenie kiełbaski nad ogniskiem, to warto wcześniej udać się do jednego z polskich sklepów i nabyć nadającą się do tego celu kiełbasę. Angielskie wyroby w tym przypadku nie sprawdzają się najlepiej i nie każdemu przypadną do gustu.

Niezbędne wyposażenie pola namiotowego

Takie małe pola namiotowe są często prowadzone przez jedną osobę. Czasami  zdarzyć się może, że właściciel w ogóle się tam nie zjawia. W takim przypadku wszystkie formalności załatwia się za pośrednictwem strony internetowej pola i można ruszać w drogę. Po przybyciu na kemping pozostaje już tylko wybrać sobie kawałek ziemi, rozbić obozowisko i gotowe. Obowiązuje zasada wzajemnego zaufania i często nawet zdarzało się, że nikt nie żądał od nas pokazania potwierdzenia zapłaty za pobyt.

Nie oznacza to jednak, że wybierając małe pola namiotowe skazani jesteśmy na kąpiel w rzece lub załatwianie potrzeb fizjologicznych w krzakach. Powiedziałabym nawet, że jest to raczej niewskazane. Każdy, nawet najmniejszy kemping, zapewnia dostęp do czystej wody i toalety. Oczywiście czasami jest to tylko budka typu toi toi lub drewniany wychodek, ale w bardzo dobrym stanie. Ponadto jest też  przenośny prysznic z ciepłą wodą oraz stanowisko do mycia naczyń.

Kemping w Wielkiej Brytanii

Wydawać by się mogło, że tego rodzaju pola namiotowe, gdzieś w środku lasu, nie należą do najbezpieczniejszych. Nic bardziej mylnego – osobiście nigdy jeszcze nie doświadczyliśmy jakichś traumatycznych zdarzeń, nie zostaliśmy zaatakowani przez dzikie zwierzęta, a obecność żerujących między namiotami nocą danieli zaliczamy raczej do zalet takich miejsc. A jeśli chodzi o innych amatorów kempingu, to ludzie, których spotykaliśmy, byli zawsze bardzo przyjaźnie nastawieni. Szanowali prywatność innych uczestników i nie robili niepotrzebnego hałasu. Nie zdarzyło nam się również nigdy, aby coś zginęło z obozowiska, chociaż wybierając się w trasę zawsze zostawiamy wszystko bez nadzoru. Wypoczynek w takim miejscu to czysta przyjemność.

Pola namiotowe blisko pubu

Kolejną kategorię pól namiotowych w Wielkiej Brytanii stanowią miejsca trochę większe, położone bliżej cywilizacji niż poprzednie. To w dużej mierze nadal pola małe, ale umiejscowione na tyłach gospodarstwa lub na terenie należącym do pubu. Właściciel mieszka nieopodal i prowadzi farmę lub pub, a jednocześnie wynajmuje łąkę turystom. Jeśli znudzi nam się jedzenie ze słoika lub pogoda spłata figla, to niewątpliwą zaletą takiego miejsca jest możliwość skorzystania z oferowanych przez pub przyjemności. Również dla amatorów angielskiego piwa jest to nie lada gratka móc poczuć w pełni nastrój panujący w angielskim pubie. Trzeba zaznaczyć tutaj, że miejsca te nie mają nic wspólnego z sieciowym pubami, których pełno jest w dużych miastach. Są to małe wiejskie lokale, z ciepłą rodzinną atmosferą, w których w chłodniejsze dni pali się ogień w prawdziwym kominku.

Niestety bliskość gospodarstwa, w którym często hoduje się bydło lub owce może sprawić, że czasami poczujemy nieprzyjemny zapach. Jest to jednak niedogodność, z jaką musimy się liczyć, jeśli wybierzemy tego typu kemping. Wynagrodzić nam to może dostęp do świeżych jajek lub mleka prosto od krowy. Jajka często można znaleźć w specjalnie do tego przygotowanych skrzynkach, które wystawione są na zewnątrz gospodarstwa. Należy tylko zostawić odpowiednią kwotę pieniędzy i jajka na śniadanie już mamy.

Kemping w Wielkiej Brytanii

 

Komercyjne pola namiotowe w UK

Podczas naszych wędrówek korzystaliśmy także z większych kempingów. Były to pola namiotowe o charakterze bardziej komercyjnym, czasami nawet należące do sieci. Tutaj mamy do wyboru różne rodzaje zakwaterowania od miejsca pod namiot, poprzez stanowisko dla kampera, aż po możliwość wynajęcia namiotu typu tipi lub po prostu drewnianego domku. Ze względu na rozległość terenu oraz bardziej biznesowy charakter miejsca są one z reguły lepiej wyposażone. Toalety i prysznice znajdują się w murowanych budynkach, podobnie jak miejsca do mycia naczyń. Pola namiotowe posiadają także zorganizowane atrakcje dla dzieci, takie jak place zabaw, boiska do gry w piłkę czy piaskownice. Zdarzają się nawet ośrodki, w których można skorzystać z odkrytego basenu z podgrzewaną wodą. Zazwyczaj można tam również znaleźć dobrze wyposażony sklepik z mniej lub bardziej potrzebnymi rzeczami.

Te dodatkowe udogodnienia powodują jednak, że takie pole namiotowe traci swój urok i dla niektórych może okazać się miejscem zbyt głośnym. Niemniej jednak nadal panuje tu porządek i odwiedzający szanują swoją prywatność, zachowując na przykład odpowiednią odległość przy rozbijaniu obozowiska. W tym miejscu należy jednak dodać, że na polach tego typu mamy już duże ograniczenia jeśli chodzi o swobodę wyboru miejsca biwakowania. Z reguły zarządzający danym ośrodkiem wyznacza lokalizację na postawienie naszego namiotu.

Pola namiotowe w formie mini miasteczek

Ostatni rodzaj pola namiotowego w Wielkiej Brytanii, o którym chcę wspomnieć, stanowią duże ośrodki kempingowe, które właściwie trudno nawet nazwać polami namiotowymi. Są to miejsca do biwakowania rozlokowane na ogromnych obszarach, tzw. caravan parks, przeznaczone w dużej mierze dla osób spędzających wakacje w domkach w postaci przyczep na kółkach. Teren podzielony jest na różne sektory i wygląda to trochę, jak mieszkanie na osiedlu szeregowców. Odległość między jednym a drugim stanowiskiem jest bardzo mała, tłumy ludzi i samochodów.

Oczywiście wszystko jest doskonale zorganizowane. Pola namiotowe zapewniają dostęp do dużej liczby toalet i łazienek rozmieszczonych w wielu miejscach, tak aby nie trzeba było przemierzać hektarów w celu skorzystania z WC. W centralnej części ośrodka często znajduje się zespół budynków, w których można znaleźć sklep spożywczy, sklepy z pamiątkami lub ze sprzętem sportowym, kryty basen i inne tego rodzaju atrakcje. Z takiej formy spędzania czasu pod namiotem korzystaliśmy tylko raz i nie polecam osobom, które pragną wypocząć z dala od ludzi i hałasu.

pola namiotowe

Kemping dla wymagających

Wśród wielu rodzajów miejsc do biwaku można znaleźć też takie, które dedykowane są tylko dla niektórych grup osób. Mianowicie, jeśli chcemy spędzić na przykład urlop w towarzystwie samych osób dorosłych, to na Wyspach również znajdziemy takie pola namiotowe. W ofercie są też kempingi dla par, dla osób starszych, miłośników psów, a nawet dla naturystów i nudystów. Jednym słowem każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pola namiotowe w UK czekają na Ciebie

To tylko krótka charakterystyka i opis możliwości, jakie dają pola namiotowe w Wielkiej Brytanii. Nie wyczerpuje to zupełnie tematu. Więcej szczegółów dostarczyć mogą strony internetowe umożliwiające wyszukiwanie miejsca, które chcemy odwiedzić. Można tam określić dokładnie kryteria, jakie nas interesują. Do najpopularniejszych stron należą: Campsites, UKcampsiteCoolcamping

Sprawdź, czy kemping na Wyspach jest dla Ciebie

Jeśli już wiesz, jakie pole namiotowe spełni Twoje oczekiwania lub chcesz się przekonać, czy taka forma spędzania wolnego czasu jest dla Ciebie, pakuj plecak i wyruszaj w drogę. Jeśli jednak problemem jest dla Ciebie brak odpowiedniego sprzętu, to zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą wypożyczenia namiotu:

>> Wynajmij namiot na wakacje w UK

kemping w Wielkiej Brytanii

Agata