21 śluz w Hatton Locks

21 śluz w Hatton Locks

Kiedy sprzęt biwakowy zimą „odpoczywa” bezpiecznie w garażu, warto pomyśleć, gdzie wybrać się na spacer. Szczególnie, kiedy w perspektywie mamy słoneczny dzień.  Tym razem odwiedziliśmy Hatton Locks, niedaleko Warwick. Miejsce to polecił nam Paweł – kolega z pracy, który Wielką Brytanię zjeździł już wzdłuż i wszerz.

21 śluz w Hatton Locks
Po spacerze można posilić się w kawiarni, gdzie znajdziemy też spory wybór pamiątek.

Czym jest Hatton Locks?

Hatton Locks to składający się z 21 śluz dwumilowy (3,2 km) fragment Grand Union Canal w Hatton (Warwickshire). Pomiędzy pierwszą a ostatnią różnica poziomu wody wynosi aż 45 metrów (148 stóp).

Warto też wiedzieć, że Grand Union Canal łączy Londyn z Birmingham. Szlak wodny jest niczym autostrada, która ma aż 220 kilometrów (137 mil). Na tym odcinku wybudowano 166 śluz, z których ponad 20 usytuowanych jest w Hatton Locks.

21 śluz w Hatton Locks
Mapa z historią powstania Hatton Locks wisząca na ścianie kawiarni.

21 śluz w słoneczny dzień

Parking (CV35 7JL) usytuowany jest przy samym kanale i jest płatny. Za niecałe 2 funty możemy stać przez cały dzień. Z tego miejsca udaliśmy się na spacer aż do ostatniej śluzy, z której widać już Warwick. Kto nie był jeszcze w zamku, który góruje nad tym miastem, może połączyć wyprawę do 21 śluz Hatton Locks z odwiedzinami tej budowli oraz spacerem po urokliwym starym mieście.

Wracając jednak do naszej przechadzki, to pogoda nad wyraz dopisała. Przejście całej trasy zajęło nam jakieś dwie godziny. Śluzy robią wielkie wrażenie – wszystkie są sprawne. Niestety nie byliśmy świadkami przeprawy. Skorzystaliśmy za to z oferty kawiarni mieszczącej się niedaleko parkingu. Można tam kupić również pamiątki związane z tym miejscem. Jeżeli ktoś bardziej zgłodnieje, może posilić się w pubie (CV35 7JJ), który znajduje się w pobliżu miejsca postojowego.

Tablica z mapą obejmującą trasę spacerową mieści się przy parkingu.
Śluzy robią wielkie wrażenie – wszystkie są sprawne.

Jak przeczytaliśmy w Wikipedii, aby pomieścić łodzie z ciężkimi ładunkami węgla, cukru, herbaty i przypraw śluzy poszerzono do ponad 4 metrów – umożliwiając żeglugę łodziami przemysłowymi. Prace zostały ukończone w połowie lat trzydziestych XX wieku. Przy inwestycji zatrudnionych było aż 1000 pracowników, a rewolucyjny na tamte czasy system zamków betonowych został otwarty przez księcia Kent, Jerzego.

 

 

 

21 śluz w Hatton Locks
Hatton Locks to składający się z 21 śluz dwumilowy (3,2 km) fragment Grand Union Canal w Hatton (Warwickshire).

JAP

>>Zobacz naszą ofertę!

Przydatne linki:

>>Grand Union Canal

>>Canal & River Trust